Zapraszamy na stronę obserwatorium UZO: https://uz-observatory.com/
W 2021 roku Instytut Astronomii (IA) zakupił system dwóch teleskopów zwierciadlanych o łącznej wartości prawie pół miliona złotych. Sprzęt został w całości sfinansowany przez Uniwersytet Zielonogórski.
Systemem teleskopów składa się z teleskopu głównego o aperturze 50 cm i światłosile f/6.8 wykonanego w systemie “Corrected Dall-Kirkham” przez firmę PlaneWave oraz teleskopu pomocniczego o aperturze 28 cm i światłosile f/2.2 wykonanego przez firmę Celestron w systemie “Rowe-Ackermann Schmidt Astrograph” (RASA). Oba teleskopy umieszczone są na azymutalnym montażu L-500 Direct Drive produkcji PlaneWave. Zarówno teleskopy jak i montaż są urządzeniami najwyższej klasy wykonanymi przy użyciu najnowszej technologii.
Teleskop umieszczony jest na tzw. farmie teleskopów. Farmy teleskopów są miejscami położonymi w obszarach o bardzo dobrych warunkach obserwacyjnych – przede wszystkim dużej liczbie pogodnych nocy, znikomym zanieczyszczeniu światłem oraz niską wilgotnością powietrza. Teleskop umieszczony na farmie teleskopów umieszczony zostaje razem z innymi teleskopami w specjalnie do tego przystosowanym budynku, który najczęściej posiada jeden lub wiele odsuwanych dachów.
Farma teleskopów o nazwie e-EyE, na której obecnie pracuje teleskop należący do IA znajduje się w Hiszpanii w regionie Estremadura. Jest to największa farma teleskopów w Europie, aktualnie pracuje na niej 75 teleskopów należących do firm i osób prywatnych z całego świata. Teleskop należący do IA rozpoczął tam pracę w połowie września 2021 i pozostanie tam przynajmniej przez rok. Po tym czasie planowane jest przeniesienie teleskopu na półkulę południową, do Ameryki Południowej.