Kamera Allsky

allsky_1.jpgW 2022 roku Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ (KNIK) we współpracy z Instytutem Astronomii im. prof. J. Gila UZ zainstalowało kamerę Allsky na szczycie Wieży Braniborskiej. Należy zaznaczyć, że studenci z KNIK samodzielnie zbudowali i zaprogramowali tą kamerę. tego typu kamery służą zarówno do obserwacji deszczu meteorów, jak i po prostu do sprawdzania nadchodzących chmur, czy stopnia zachmurzenia. Są one częstym i przydatnym dodatkiem dla wielu obserwatoriów.

Kamera wykonuje zdjęcia całego nieba w określonym odstępie czasu. Po zebraniu odpowiedniej ilości zdjęć można je wykorzystać na różny sposób, np. do zrobienia filmu poklatokowego, tzw. timelaps. 

 

keogram-20220525.jpg Inną ciekawą rzeczą, jaką można utworzyć na podstawie zestawu zdjęć z kamery allsky jest keogram. Jest to wykres przedstawiający wybrany wycinek nieba w funkcji czasu utworzony z pojedynczych obrazów wykonanych w analizowanym przedziale czasu obserwacji. Pierwotnie keogramy były wykorzystywane w celu uzyskania informacji o aktywności zorzy polarnej przez całą noc w jednym obrazie. W naszym przypadku możemy analizować średni stopień zachmurzenia np. w ciągu dnia bądź całej doby.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18