Karolina Rożko

dr Karolina Rożko
dr Karolina Rożko
Pokój: 015, A-2
Telefon: (+48) 789 442 247
E-mail: k.rozko@ia.uz.zgora.pl
Konsultacje: 10:00-11:30 (wtorek)
Dyżur: 11:30-12:30 (piątek)


DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
  • Radioastronomia.
  • Astrofizyka pulsarów

W swojej pracy naukowej koncentruję się na wyjaśnieniu nietypowych widm pulsarów. Moje badania z jednej strony mają aspekt obserwacyjny: od wielu lat zespół, w którym pracuję regularnie otrzymuje czas obserwacyjny na radioteleskopie uGMRT, a także wykorzystujemy dane z sieci LOFAR. Ponieważ obserwuję głównie pulsary z wysoką wartością miary dyspersji, aby uniknąć rozmycia pulsów na skutek zjawiska rozpraszania, moje obserwacje są wykonywane głównie techniką interferometryczną.

Z drugiej strony prowadzę teoretyczne badania nad modelem swobodno-swobodnej absorpcji termicznej w niejednorodnym ośrodku, który powinien dobrze wyjaśnić kształt widm pulsarów, dla których maksimum energii promieniowania wypada w okolicy 1 GHz.

Poniżej znajduje się przykład widma pulsara J1717-4054 z szerokopasmowymi pomiarami wartości gęstości strumienia otrzymanymi dzięki obserwacjom uGMRT, a także z dopasowanym modelem absorpcji swobodno-swobodnej w jednorodnym ośrodku.

J1717_ffa


DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

(PLAN ZAJĘĆ)

  • Astronomia sferyczna
  • Fizyka gwiazd i materii rozproszonej
  • Matematyka
  • Fizyka - laboratoria

Angażuję się również w pracę popularnonaukową. Od roku akademickiego 2016/2017 prowadziłam kółko astronomiczne w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus dla dzieci ze szkół podstawowych. Od roku akademickiego 2023/2024 zaczęłam prowadzić Koła Młodych Odkrywców również w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

Dodatkowo jako wolontariuszka brałam udział w projekcie Prometeruse, który w roku 2029/2020 polegał na pomocy licealistom w przygotowaniu plakatów naukowych dotyczących wiedzy mieszkańców na temat globalnego ocieplenia. Zaś w latach 2021/2022 i 2022/2023 polegał na pomocy w znalezieniu odpowiedzi na ciekawe pytania dotyczące zmian klimatu i na merytorycznej konsultacji krótkim wideoklipów przygotowanych przez licealistów.

Odwiedzam też szkoły podstawowe z krótkimi wykładami o pracy astronoma oraz warsztatami o tematyce kosmicznej. Do tej pory prowadziłam zajęcia m.in. dla Zespołu Edukacyjnego w Przyborowie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Belęcinie, Koła Naukowego "Czwartaki" ze Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Górzynie, szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zielonej Górze.


PUBLIKACJE

   skep.giforcid.jpg

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18