dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZPokój: 016, A-2
Telefon: (+48) 789 441 999, (+48) 789 441 799
E-mail: W.Lewandowski
@ia.uz.zgora.plKonsultacje: 10:00 - 11:30 (wtorek)
Dyżur: 12:00 - 13:00 (poniedziałek)
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Badania promieniowania radiowego pulsarów z użyciem radioteleskopów sieci LOFAR (w ramach polskiego konsorcjum POLFAR), oraz Giant Metrewave Radio Telescope (Indie). Badania te skupiają się na kilku aspektach astrofizyki pulsarów:
- Analiza właściwości pulsów pojedynczych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk takich jak dryf subpulsów, zaniki sygnału pulsarów (ang. nulling) oraz zmiany trybów promieniowania (ang. moding). Badania tego typu są kluczowym źródłem informacji na temat mechanizmu promieniowania radiowego pulsarów oraz struktury ich magnetosfer.
- Analiza zjawiska rozpraszania sygnału radiowego pulsarów w zjonizowanym ośrodku międzygwiazdowym. Rozpraszanie to objawia się jako zależne od częstotliwości obserwacyjnej poszerzenie obserwowanych pulsów. Charakter zmienności parametrów rozpraszania z częstotliwością pozwala na określenie turbulentnych właściwości ośrodka międzygwiazdowego. Od 2018 roku prowadzony jest projekt obserwacji rozpraszania sygnału pulsarów z użyciem polskich radioteleskopów sieci LOFAR, co pozwoliło dodatkowo na studia nad zmiennością parametrów rozpraszania w czasie, co jest istotne dla naszego zrozumienia skali niejednorodności i anizotropii ośrodka.
- Badania scyntylacji międzygwiazdowych promieniowania pulsarów: scyntylacje są skutkiem interferencji sygnału pulsarów propagującego się różnymi drogami przez ośrodek międzygwiazdowy. Prowadzi to do wzmacniania lub wygaszania odbieranych sygnałów. Charakter obserwowanej zmienności oraz jej zależność od częstotliwości, podobnie jak ma to miejsce w wypadku rozpraszania jest źródłem informacji o turbulentnej naturze ośrodka międzygwiazdowego.
DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
(PLAN ZAJĘĆ)
- Astronomia/Astronomia Ogólna (1 rok Astronomii, 1 rok Fizyki)
- Instrumenty Astronomiczne (1 rok Astronomii)
- Elementy Astronomii Sferycznej i Astrometrii (2 rok Astronomii, ERASMUS)
- Fizyka Gwiazd i Materii Rozproszonej (2 rok Astronomii, ERASMUS)
- Systemy Gwiazd, Struktura Wszechświata i Kosmologia (3 rok Astronomii, ERSMUS)
PUBLIKACJE